21 cze Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Żyjemy w czasach, w których stałe poszerzanie własnej wiedzy i umiejętności jest koniecznością. Każdy chciałby mieć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę, udany związek i bogate życie wewnętrzne. Nie każdy jest jednak gotowy wykonać pracę, która wiąże się z wymienionymi rzeczami. Wiadomo, że nic nie przychodzi samo. Każde osiągnięcie okupione jest wieloma niepowodzeniami. Rozwój wewnętrzny pomaga walczyć z własnymi słabościami. Dzięki niemu pokonywanie trudności pojawiających się na drodze do obranego celu jest łatwiejsze.

W ostatnich latach bardzo popularny stał się interaktywny proces rozwoju, czyli coaching. Bazuje on na pojęciach i wiedzy zaczerpniętych z psychologii, a jego zadaniem jest polepszenie efektywności działania danej jednostki. Polega on na tym, że klient zgłasza się do coacha i razem z nim pracuje nad osiągnięciem wyznaczonego celu. Może chodzić na przykład o poprawienie relacji z innymi ludźmi, zwiększenie produktywności w pracy, albo po prostu zwiększenie sprawności fizycznej, redukcję masy ciała i polepszenie zdrowia. Coaching sprawia, że osoba biorąca w nim udział staje się bardziej świadoma konsekwencji swoich działań i przez to podejmuje lepsze decyzje. Coach motywuje do aktywności i czuwa, by dana osoba nie zbaczała z obranej ścieżki. Oczywiście metoda ta budzi pewne kontrowersje. Człowiek nie zawsze jest w stanie sam sobie poradzić ze swoimi problemami. Czasami potrzebna jest mu specjalna terapia z udziałem psychologa lub nawet psychiatry.

Bardzo dobrym pomysłem na własny rozwój jest udział we wszelkiego rodzaju szkoleniach. Mamy bardzo dużo zagadnień do wyboru. Szkolenia mogą dotyczyć na przykład radzenia sobie ze stresem. Jest to bardzo przydatna w życiu umiejętność, ponieważ stres w nadmiarze ma bardzo zły wpływ na zdrowie i relacje z innymi ludźmi. Może być nawet przyczyną depresji, która pojawia się coraz częściej wśród zapracowanych ludzi. Szkoleń podnoszących kompetencje jest mnóstwo. Warto rozejrzeć się na rynku i wybrać takie, które przyczynią się do zwiększenia jakości naszego życia.

Ciągła nauka jest ważna ze względu na stale zmieniający się świat. Każdego roku powstają nowe metody nauczania, a także nowe zagadnienia do poznania. Nauka ważna jest nie tylko dla rozwoju osobistego, ale także w karierze zawodowej. Dokształcając się pozostajemy na bieżąco z nowymi przepisami, programami itd. Zwiększając swoje kompetencje, zwiększamy szansę na awans. Ten z kolei łączy się z większym prestiżem w pracy i większymi zarobkami. Warto zainwestować w dodatkowe kursy i szkolenia, ponieważ zaprocentują one w przyszłości. Co więcej, po ich ukończeniu i zdobyciu kolejnych świadectw, zwiększa się nasza pewność siebie i samoocena. Zaczynamy wierzyć we własne możliwości i dzięki temu podejmujemy nowe, coraz bardziej ambitne cele. W życiu nie można osiąść na laurach i przestać się uczyć. Potrzeba samorealizacji jest w każdym człowieku, a niespełniona jest przyczyną konfliktów wewnętrznych i prowadzi do poczucia beznadziejności. Podejmowanie nowych wyzwań sprawia, że życie jest o wiele ciekawsze.