Jeżeli zastanowimy się nad tym, co jest istotne w erze, w której przyszło nam żyć, przyjdą nam do głowy pewne koncepty, które obecnie dominują świat. Niewątpliwie, można mieć tutaj na myśli takie rzeczy jak, zasobność finansowa, dom, samochód, rozbudowane grono znajomych, posiadanie dobrego zawodu, umiejętność rozwiązywania problemów i tym podobne. W treści tego artykułu, chciałbym powiedzieć kilka słów na temat zjawiska, jakim jest pieniądz oraz jego roli w społeczeństwie ery cyfrowej. Sprawa zmieniła się diametralnie od czasów chociażby starożytnych, średniowiecznych czy renesansu. Wtedy, transakcje bezgotówkowe miały zupełnie inne znaczenie niż obecnie. Mówiąc o płaceniu bez pieniędzy, mieliśmy na myśli barter, a nie płatność przy pomocy karty płatniczej. Ze względu na to, że charakter finansów zmienił się na przestrzeni lat, warto powiedzieć teraz kilka słów na temat tego, jakie możliwość daje nam wiek, w którym żyjemy oraz w jaki sposób możemy sprawić, żeby pieniądze zostawały przy nas tak bardzo jak to możliwe.

Na samym początku chciałbym rozwinąć temat kwestii, którą jest kredyt na samochód. W obecnych czasach, istnieje możliwość kupowania rzeczy, nie mając właściwie materialnych środków do tego. Jedyne co musimy zrobić to wykazać, że posiadamy potencjał do uzyskania perspektywicznie takich środków w przyszłości, a mogą one zostać nam zapewnione przez bank. W skrócie tak działa kredyt, jednak pamiętajmy o tym, że trzeba go spłacić z należytym oprocentowaniem. Aby dojść do tego, czy mamy tak naprawdę zdolność kredytową, aby zapożyczyć się w banku, dobrym narzędziem ku temu jest analiza finansowa. Dzięki niej dostajemy obiektywny obraz naszego stanu finansowego i klarownie dochodzimy do konkluzji, czy stabilnie stoimy jako jednostka społeczna. Warto mieć tutaj na względzie to, że analiza finansowa musi zostać przeprowadzona rzetelnie, a osoba, która ją wykonuje, musi bazować na prawdziwych danych, a nie na wyssanych z palca numerach.

Na koniec chciałbym powiedzieć w kilku słowach na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz korzyściach, które idą razem z tym. Jeżeli mielibyśmy stwierdzić, jaka forma przyszłości finansowej nas interesuje, z pewnością w pierwszej kolejności nadmienilibyśmy fakt, że dobrze prosperująca, samopodtrzymująca i w pełni zautomatyzowana firma to układ chyba najlepszy z możliwych. Dzięki takiemu stanowi rzeczy, nie musielibyśmy się martwić o pieniądze na podstawowe, a nawet bardziej wyrafinowane wydatki. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby dojść do takiego stanu rzeczy, trzeba na początku mieć sporządzony biznes plan, który pozwoli nam osiągnąć taki cel. Biznes plan tak samo jak analiza finansowa, musi zostać stworzony na bazie prawdziwych danych. Oprócz tego, dobry biznes plan powinien być bardzo szczegółowy i przewidywać bieg wydarzeń na co najmniej pięć lat w przód. Pamiętajmy więc, aby podchodzić do sprawy rzetelnie, a prędzej czy później nam się to zwróci i będziemy bogaci, a przeszłe problemy finansowe pozostaną właśnie tym – przeszłością.