21 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

Kandydat, który poszukuje pierwszej pracy, powinien być do tego zadania dobrze przygotowany. Dobrze jest z początku przeczytać kilka artykułów tematycznych, dzięki czemu wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane. Zdecydowanie lepiej poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tematem, aniżeli popełnić najczęstsze błędy, które mogą zakończyć się rozczarowaniem i brakiem powodzenia. W jaki sposób rozpocząć poszukiwanie pierwszego zatrudnienia?

Trzeba określić własne ambicje
W pierwszej kolejności trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaki cel ma mieć praca. Czy ma być to doraźne rozwiązanie niedostatków finansowych czy też będzie to pierwszy krok na ścieżce zawodowej. W pierwszym przypadku, o podjęciu tego czy innego zatrudnienia będą decydowały wyłącznie aspekty finansowe. Im oferowane wynagrodzenie będzie wyższe, tym kandydat będzie bardziej uszczęśliwiony. Jeżeli chodzi o drugi przypadek, czyli taki w którym zatrudnienie prócz wynagrodzenia ma skutkować również zdobyciem doświadczenia zawodowego, sprawa się delikatnie bardziej komplikuje. Warto sobie przede wszystkim zdawać sprawę z tego, iż znalezienie takiej pracy może zająć więcej czasu. Niekiedy może okazać się, że pracodawca oczekuje na danym stanowisku wcześniejszego doświadczenia. W takim przypadku, zamiast o zatrudnienie można się postarać o płatny staż.

Co powinien wiedzieć stażysta?
W pierwszej kolejności, trzeba uświadomić sobie że, założenie jest takie, iż za odbywanie stażu powinno się otrzymywać wynagrodzenie. Bezpłatna to może być praktyka zawodowa albo wolontariat. Należy ten temat szczegółowo przedyskutować z potencjalnym pracodawcą. Niezmiernie często można spotkać się z relacjami młodych ludzi opowiadających, że przez kilka miesięcy trwał bezpłatny staż, na którym w dodatku nic się nie można było nauczyć. Selekcja ofert pracy czy stażu to niezwykle ważna sprawa. Nawet na początku kariery zawodowej nie można dać się wykorzystywać. Stażysta powinien być świadomy zarówno swoich praw jak i obowiązków.

Jakim sposobem określić predyspozycje zawodowe?
Niedoświadczony aspirant do pierwszej pracy bardzo często jeszcze nie wie, co chciałby robić do końca swojego życia. Na całe szczęście współcześnie czasy są zupełnie odmienne niż kilkadziesiąt lat wstecz, kiedy to jeszcze nasi rodzice potrafili przez całe życie pracować na jednym stanowisku. Obecnie zatrudnienie jest na tyle elastyczne, że pozwala na zamianę stanowiska zatrudnienia niemal w dowolnie wybranej chwili. Nie można jednak rozumieć tego w taki sposób, że proces szukania zatrudnienia powinien być chaotyczny. Im bardziej szczegółowo zaplanuje się rozwój zawodowy, tym prędzej osiągnie się oczekiwany sukces. Przed rozpoczęciem poszukiwania pierwszej pracy dobrym pomysłem jest sprawdzenie własnych predyspozycji zawodowych. Z krótkiego testu i wywiadu, który przeprowadza specjalista można uzyskać informacje na temat tego, czy lepiej będzie się sprawdzało w zawodach w których konieczny jest kontakt z klientem, czy też dany kandydat swobodniej będzie się czuł w pracy przy komputerze, gdzie relacje z innymi osobami są ograniczone. Takie konsultacje ze specjalistą, które w wielu rejonach na obszarze całego kraju można przeprowadzić nieodpłatnie z całą pewnością okażą się pomocne w zaplanowaniu rozwoju zawodowego. Wiedza z nich wyniesiona uchroni również przed szeregiem pomyłek, które skutkować by mogły niepotrzebnym stresem i brakiem zadowolenia z kierunku, w jakim by się rozwijała kariera zawodowa.